کتاب هنر همیشه بر حق بودن

اثر آرتور شوپنهاور از انتشارات ققنوس - مترجم: عرفان ثابتی-جدید ترین کتاب ها

‏‏آرتور شوپنهاور، فیلسوف نام‌دار آلمانی، در این کتاب، که اثری منحصر به فرد در مجموعه آثار اوست، رهنمودهایی برای غلبه بر حریف در بحث و مجادله بیان می‌کند. در این رهنمودها به ظاهر آن‌چه اصل است غلبه بر حریف به هر تدبیری است، و غالباً مطالبی آمده است که جنبه‌ی جدلی دارد، نه استدلالی. با این حال، از منظری دیگر، خواننده در این کتاب با برخی آفات بحث و استدلال آشنا می‌شود، آفاتی که به کرات در گفت‌وگوها و بحث‌های روزمره نیز رخ می‌نماید.


خرید کتاب هنر همیشه بر حق بودن
جستجوی کتاب هنر همیشه بر حق بودن در گودریدز

معرفی کتاب هنر همیشه بر حق بودن از نگاه کاربران
کتاب هنر همیشه بر حق بودن یه کتاب فلسفیه که به اشتباه در دسته خودیاری قرار داده شده.
این کتاب با معرفی تکنیک‌هایی روش‌های جدل رو آموزش می‌ده تا فرد بتونه حرفش رو به کرسی بشونه و در واقع هنر حق به جانب بودن و گاه ناحق رو حق جلوه دادنه که آشنایی باهاشون در این حد برام جالب بود که افراد زیادی تو زندگی روزمره از این قانون‌ها استفاده می‌کنن بهتر با شیوه صحبتشون بشناسم.
نوع پرداخت کتاب اصلا برام جالب نبود و مثال‌ها هم اغلب غیر کاربردی بودن حداقل برای من.
اوایل کتاب با خودم گفتم دانش فلسفی من به این کتاب قد نمی‌ده ولی جلوتر که رفتم دیدم نه ترجمه عرفان ثابتی واقعا بد و غیرروون و گاهی غیر قابل فهم بود.
در مجموع دوست نداشتم و توصیه می‌کنم با یه ترجمه‌ی دیگه یا به زبان اصلی بخونید.

مشاهده لینک اصلی
اگر پیش از این نگاهی به فهرست مغاطلات معمول انداخته باشید (مثلاً اینجا)، این کتاب چندان بار معرفتی و دانشی جدیدی برای شما ندارد. چندان هم منسجم نیست. تکرار هم زیاد دارد. فکر می‌کردم نثرش شیرین باشد و سرشار از طنز، ولی چنین هم نیست.

اگر خیلی کتاب در صف دارید، نگاهی بیندازید به این صفحه در در ویکیپدیا در مورد انواع مغالطه‌ها و قید این کتاب رو بزنید .

دنائتِ روزمره
شوپنهاور می‌گوید تلاش برای پیروزی در جدل‌ حتی به قیمت خیانت به حقیقت، در ذات ما جا دارد و نشان از دنائتی دارد که باید از آن بر حذر بود. او برای نیل به چنین بُردی و مقاومت در برابر چنین جدلی، تکنیک‌هایی پیشنهاد می‌دهد. بارها اشاره می‌کند که برخی از این روش‌ها و مغالطه‌گویی‌ها در انسان‌ها غریزی هستند. معتقدم چنین تکنیک‌هایی صرفاً دست‌آویزِ بحث‌های فلسفی و انتزاعی نیستند، بلکه آن‌ها را گاهی در زندگی روزمره علیه دوستان و همکاران و خانواده و شریک زندگی‌مان به کار می‌بریم.

با هر کسی نباید بحث کرد
به قول شوپنهاور: «در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی! بگذار دیگران هر چه دوست دارند بگویند، زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد.»

به این قول شوپنهاور، در خدمت روشنگری و حقیقت، نقدی وارد است. در نطفه خفه کردن هر بحثی بخاطر کم‌شعوری، کم‌سوادی، کم‌عقلی، یا دنائتِ طرف مقابل لزوماً همیشه بهترین راهکار نیست. گاهی بحث کردن حتی با مغرض‌ترین و کم‌شعورترین انسان‌ها هم می‌تواند به کشف حقیقت برای هر دو طرف بحث کمک کند. سکوت در مقابل هر ادعای چرند و هر عقیده‌ی غلطِ مورد پذیرش عامی، ممکن است منجر به بازتولید، استمرار یا تقویت جهل شود. جهل برای هیچ‌کس سودمند نیست. جهل دیگران می‌تواند دامن ما را هم بگیرد. گرچه هم‌زمان معتقدم که گاهی باید آنقدر لیبرال بود که تفاوت/حماقت دیگران را تحمل کرد.

بار و بال اراده
شوپنهاور می‌گوید «نیم مثقال اراده از صد کیلو عقل و هوش مؤثرتر است.» گرچه اراده‌ در این کتاب همچون باری بود بر دوش حقیقت و به سمت دنائت. ولی چنان قوی و موثر به نظر می‌رسد که بتواند در مقابل همچون بالی باشد بر دوش انسان و خرد به سمت حقیقت.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هنر همیشه بر حق بودن


 کتاب تاریخچه مختصر تراکتورها در اوکراین
 کتاب هاروکی موراکامی
 کتاب 24/6 - 24 ساعت در هفته دوری از تکنولوژی
 کتاب پناهگاه
 کتاب در وضعیت صفر
 کتاب رنگین کمان می آید و می رود